V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Kaposiho sarkom

   

  Popis onemocnění

  Kaposiho [Kapošiho] sarkom je relativně vzácným nádorovým onemocněním, které je v současné době více v popředí v souvislosti s epidemií AIDS. Kaposiho sarkom vzniká z buněk lymfatických cév, příčinou je infekce virem ze skupiny herpesvirů, přesněji herpesvirem 8. Ještě něco je k tomu však potřeba – narušená imunita. Z toho důvodu se Kaposiho sarkom objevuje zejména u nemocných s AIDS. Při narušené imunitě virus pozmění buňky lymfatických či krevních cév a způsobí jejich nádorový zvrat. Souběh AIDS a Kaposiho sarkomu nahrává i fakt, že herpevirus 8 a virus HIV se přenáší pohlavní cestou. Kromě AIDS se může Kaposiho sarkom rozvinout i u pacientů po transplantacích, kteří užívají léky na tlumení imunitního systému.

  Příznaky

  • mnohočetné plaky, uzly a nádory červeně až purpurově zbarvené,
  • houbovitá konzistence nádoru,
  • u HIV pozitivních se vyskytuje v dutině ústní, nose, boltcích, trupu, genitáliích a ploskách nohou.

  Průběh

  Prvním projevem může být výskyt drobného zvětšujícího se pupínku červeně až purpurově zbarveného. Může dosáhnout i velikosti okolo 10 cm. Výskyt může být i mnohočetný a nedochází k němu pouze na kůži, ale i v orgánech. Konkrétně se jedná o trávicí ústrojí a dýchací ústrojí. 

  Způsob léčby

  Na léčbě Kaposiho sarkomu se uplatňuje více metod. Jedná se o radioterapii, fototerapii, chemoterapii, chirurgickou terapii, modifikátory imunitní odpovědi a antivirotika.

  Radioterapie se používá především tehdy, kdy jsou ložiska lokalizována na kůži.

  Fototerapie se uplatňuje společně s tzv. porfyriny, což jsou látky rostlinného původu, které nádorové buňky senzitizují na účinek světla ve viditelném spektru.

  Chemoterapie se uplatňuje v paliativní léčbě nádorů rozšířených na orgány.

  Chirurgicky můžeme odstranit drobné kožní nádory. Mezi modifikátory imunitní odpovědí řadíme tzv. interferony. Antivirotika se pak kombinují s dalšími léčebnými metodami. 

  Rizikové faktory

  Mezi rizikové faktory patří nákaza virem HIV. Kaposiho sarkom se také vyskytuje u osob imunosuprimovaných např. po transplantacích orgánů. 

  Prevence

  Prevencí je vyhnout se nákaze virem HIV.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru