V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádor nasopharyngu

   

  Popis onemocnění

  Postihuje více muže než ženy (2:1) a vyskytuje se typicky buď časně mezi 15- 25 rokem věku, nebo mezi 50. - 60. rokem věku.

  Nádory této skupiny jsou lokalizovány v oblasti stropu, bočních stěn a zadní stěny hltanu v rozsahu od spodiny lební po horní plochu měkkého patra včetně. Histologicky se jedná nejčastěji o nediferencované karcinomy.
  Narozdíl od ostatních skupin nádorů hlavy a krku mají karcinomy nasofaryngu vyšší riziko vzdálených metastáz. Vzhledem k lokalizaci nádoru a jeho biologickému chování (vysoká citlivost k chemoterapii, radioterapii) se tak v léčbě užívá radioterapie, v pokročilých stádiích v kombinaci s chemoterapií. 

  Příznaky

  • Ztráta, omezení sluchu, zánět středního ucha
  • Zvětšení krčních uzlin
  • Nosní neprůchodnost, krvácení z nosu
  • Bolesti hlavy, dvojité vidění, trismus- křečovité sevření úst při stahu žvýkacího svalstva

  Průběh

  Nádor nasofaryngu se může šířit podél stěn nosohltanu, může uzavřít vyústění Eustachovy trubice a projevit se nedoslýchavostí, přetrvávajícím zánětem středního ucha. Šíření přes spodinu lební do mozku je velmi vzácné (10%). Časté je však šíření nádorových buněk lymfatickou cestou do svodných krčních lymfatických uzlin. Proto jedním z projevů může být pouze zbytnění uzlin na krku (až 70% pacientů má v úvodu diagnózy hmatné nebo viditelně zvětšené uzliny). S rozsahem postižení krčních uzlin souvisí také riziko vzdálených metastáz. 

  Způsob léčby

  V časných stádiích se uplatňuje samostatná radioterapie. U pokročilejších nádorů pak radioterapie v kombinaci s chemoterapií, následovaná ještě podáváním samotné chemoterapie, event. doplněná chirurgickým zákrokem při přetrvávajícím nálezu v krčních uzlinách.

  Rizikové faktory 

  Mezi rizikové faktory patří opět především kouření a nadužívání alkoholu. Dále byla zjištěna silná spojitost s infekcí virem Epstein-Barrové (EBV).

  Prevence

  Hlavním preventivním opatřením je nekuřáctví a vyvarování se požívání koncentrovaného alkoholu.

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru