V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: od 1. 9. 2020 povinnost nosit roušky ve všech vnitřních prostorách, maximálně 1 zdravá osoba jako doprovod pouze v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a dostatečný odstup od ostatních osob. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení roušky. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou od 19. 9. 2020 zakázány.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  

  Vyhledávání diagnóz

   

  Vyhledávání podle části těla

  ZVOLTE ČÁST TĚLA

   
   

  Nádory orofaryngu

   

  Popis onemocnění

  Do této skupiny nádorů patří nádory kořene jazyka (jazyková mandle), patrových mandlí a patrových oblouků, měkkého patra a stěny hltanu.

  Tato oblast patří k nejvíce lymfaticky zásobeným. Mandle představuje nakupení lymfatické tkáně s imunitními vlastnostmi a je přirozenou ochranu organismu proti bakteriím již při jejich vstupu do organismu ústy nebo nosem. Díky bohatému lymfatickému zásobení má v době diagnózy až 75% pacientů založené krční uzlinové metastázy. Histologicky se v 95% případů jedná o spinocelulární karcinomy.

  Příznaky

  • Bolesti v krku, bolesti při polykání, bolest středního ucha
  • Potíže s polykáním, mluvením („horký brambor v ústech“ při otoku kořene jazyka)
  • Vykašlávání hlenohnisu, event. krve
  • Zápach z úst
  • Chrapot, sípavý hlas při šíření nádoru do hrtanu 

  Průběh

  Zpočátku onemocnění může napodobovat prosté nachlazení s bolestí v krku. Často jediným příznakem mohou být pouze polykací potíže, pocit cizího tělesa v krku. Dalšími příznaky může být zvětšení krčních lymfatických uzlin. 

  Způsob léčby

  Mezi hlavní léčebné modality patří radioterapie nebo chirurgický výkon. Dle rozsahu onemocnění může být primární operace následována radioterapií, event. ještě v kombinaci s chemoterapií nebo cílenou systémovou léčbou.

  Rizikové faktory

  Mezi známé příčiny těchto typů nádorů patří kontakt s karcinogeny – tabákový kouř a tvrdý alkohol. Dále chronické záněty a různá infekční onemocnění. V posledních letech je v popředí zájmu odborníků infekce lidskými papilomaviry, jejichž výskyt je spojen se změnami sexuálních praktik. Nádory spojené s HPV infekcí se vyskytují u jedinců mladšího věku, lépe odpovídají na léčbu radio- a chemoterapií a jsou spojeny s lepším přežitím.  

  Prevence

  Hlavní prevencí je nekuřáctví a vyvarování se požívání destilátů.  

        

                         

  Jak se k nám objednat

  Pokud máte onkologické onemocnění, obraťte se prosím na  konziliární ambulanci, kde zajistí další postup, ať jde o došetření nebo předání specializovanému oddělení. Telefonní číslo: 543 135 809 v časech od 7:00-8:00 hodin a 14:00-15:00 hodin. Více informací najdete zde.

   

  Klinické studie

  Žádné studie nenalezeny  Klinické studie slouží k prokázání bezpečnosti a účinnosti nových léčivých přípravků. Pacienti do nich mohou být zařazeni, pokud s účastí souhlasí a splňují podmínky dané protokolem studie. Více informací o klinických studiích najdete zde.

  Komplexní preventivní onkologická prohlídka

   
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru