V MOÚ stále platí opatření proti šíření onemocnění COVID-19: povinnost nosit respirátory FFP2 ve všech vnitřních prostorách, max. 1 zdravá osoba jako doprovod v nezbytně nutných případech, dodržovat zvýšená hygienická opatření a odstupy. Při vstupu je každému změřena teplota a kontrolováno nasazení respirátoru. Pacienti s horečkou a projevy infekce musí použít speciální vchod. Návštěvy jsou zakázány. INFORMACE KE KÓDU PRO UPŘEDNOSTNĚNÍ OČKOVÁNÍ NALEZNETE ZDE.

Menu Menu
Zavřít menu Zavřít menu
 • CZ EN
  Kde nás najdete
 •  
   

  Kalendář a nejbližší události

  2021
  duben
  Po Út St Čt So Ne
  1234
  56 7891011
  1213 1415161718
  1920 2122232425
  2627 282930
  Pro odborníky
  Pro pacienty a veřejnost
  Kurzy
  Stáže
   

  Odkazy na 3 základní screeningové programy ČR:

   

  Darujte preventivní vyšetření.

   Dárkový poukaz

   

  Pusťte to z hlavy

  Biopsie, drenáže a punkce

  Biopsie, drenáže a punkce  jsou tzv. intervenční vyšetření. Znamená to, že nástroj k vyšetření – v radiologii je to vždy tenká jehla – je zaveden přes kůži nemocného k vyšetřovanému místu. Kontrola zavedení je prováděna radiologickou zobrazovací metodou – rentgenem, ultrazvukem nebo počítačovým tomografem (CT).

   
   

  Punkce je odběr tekutiny přes kůži pomocí tenké jehly. Provádí se při místním znecitlivění.

  Biopsie znamená odběr vzorku tkáně klaboratornímu zhodnocení. Provádí se při místním znecitlivění speciální tenkou jehlou, která se zavede přes kůži do místa vhodného k odběru. Jehla je jen o málo silnější než běžná injekční jehla.

  Vyšetření v našem ústavu probíhá za sterilních podmínek, aby se zamezilo následné infekci. Biopsie jsou v MOÚ většinou prováděny na CT vyšetřovně, ultrazvukovém nebo i angiografickém pracovišti. Někdy je nutný po výkonu několikahodinový klidový režim - určující je místo (orgán), z něhož je vzorekodebrán.

  Příprava k biopsiím vyžaduje, aby byl pacient v den výkonu nalačno (tzn., že nesmí jíst). Několik dní před vyšetřením (nejpozději den předem) je pacientovi odebrán malý vzorek krve na vyšetření krvácivosti a srážlivosti.

  Komplikací bývá nejčastěji menší krvácení z místa odběru, velmi zřídka infekce.

  Drenáže představují zavedení vnější odvodné cévky (drénu) sloužící k odstranění tekutiny či jiného tekutého obsahu z některého orgánu nebo z dutiny. U drenáže ledviny mluvíme o nefrostomii, u drenáže žlučovodů mluvíme o PTD apod.

  Příprava je podobná jako u biopsií.

  Jak výkon probíhá?

  Výkon se provádí tak, že po místním znecitlivění je tenkou jehlou napíchnuta příslušná dutina a po vodiči (tenký drátek s měkkým koncem) navléknut drén, který je zaveden do dutiny a upevněn obvykle ke kůži několika stehy.

  Na drén je napojen igelitový sáček, kam tekutina samovolně odtéká, nebo je drén napojen na lůžkovém oddělení na tzv. aktivní sání, by byla tekutina odsávána. Většina drénů musí být proplachována, aby se neucpala. Toto provádí sestra na lůžkovém oddělení. Drény, které zůstávají delší dobu, se proplachují obvykle v intervalu 1x denně až 2 týdně. U drénů, které odvádějí hustější obsah, je nutné někdy proplachovat i několikrát denně. Musí se to dít za dodržování určitých pravidel, které vylučují možnost zanesení infekce do drénu a tím do těla.

  Po rozpojení drénu od sběrného sáčku se ústí drénu otře nebo postříká desinfekcí a injekční stříkačkou na jedno použití se drén propláchne sterilním fyziologickým roztokem (případně v kombinaci s nějakou další léčebnou látkou, kterou určí Váš ošetřující lékař). Po odeznění problémů je drén vytažen. V případě nutnosti ponechání drénu je zhruba po 3 měsících potřeba vyměnit jej za nový.

  Jaké jsou nejčastější komplikace?

  Z komplikací přichází nejčastěji v úvahu povytažení až úplné vytažení drénu důsledkem neopatrného zacházení. Méně často se setkáváme s ucpáním drénu nebo přídatnou infekcí.

  Vyšetření provádí zkušený tým laborantů a lékařů.

  Odpovědnost za navržení daného vyšetření či úkonu provedeného na našem radiologickém (RDG) oddělení je jednak na lékaři, který pacienta k výkonu odesílá, a dále pak na lékaři - radiologovi, který jej provádí. Má-li pacient pochybnosti o nezbytnosti takového vyšetření, obrátí se v prvé řadě na svého ošetřujícího lékaře, který mu srozumitelně vysvětlí, jaký přínos bude mít konkrétní vyšetření pro pacientovu léčbu.

  Při příchodu na RDG oddělení se vždy ohlaste v RDG - EVIDENCI. Při nutnosti dovozu na naše oddělení Vás ohlásí doprovázející osoba.

  V případě, že se z jakýchkoliv důvodů nemůžete na objednaný termín dostavit, zavolejte prosím přímo na naše oddělení den před vyšetřením, tel.: 844 844 885, 543 136 010 od 7 do 15 hod. (ve všední dny).

  Galerie

  MOÚ - Angio
   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru