• Menu Menu
 • CZ EN
 •  

  Běžte zdraví naproti - urogenitální zhoubné nádory

   

  Prevence zhoubných nádorů urogenitálního systému spočívá především ve zdravém životním stylu a  rovněž v účasti na pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře, jejichž součástí by mělo být i vyšetření varlat spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování a to již od chlapeckého věku. Zvláště důležité je nezanedbávat preventivní prohlídky po 50. roku věku, kdy by muži měli absolvovat vyšetření prostaty k včasnému odhalení zhoubného nádoru prostaty. U mužů, kteří  mají toto onemocnění v rodině, je třeba sledovat prostatu již od 40 let věku.

  Chlapci a také mladí muži mezi 13. a 18. rokem pak mohou podstoupit očkování proti lidskému papillomaviru (HPV), který způsobuje u žen rakovinu děložního čípku a u mužů zhoubné nádory penisu, análního otvoru a krku. Očkování je od roku 2018 hrazeno i u chlapců mezi 13. a 14. rokem věku. Chlapcům do 18. let pak poskytují některé zdravotní pojišťovny příspěvek na očkování.

  V jakémkoliv věku je důležité nezanedbávat vážné příznaky, jako jsou přítomnost krve v moči a vždy absolvovat odborné vyšetření.

  Oficiální, státem organizovaný screening, na časný záchyt urologických zhoubných nádorů, tak jako je tomu u screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku, děložního čípku a prsu, v uroonkologii není. Je však organizováno několik dílčích preventivních programů. Například Česká urologická společnost a VZP spolupracují na preventivním programu Časný záchyt karcinomu prostaty pro klienty VZP, který spočívá v testování PSA.  Ptejte se své zdravotní pojišťovně, zda nenabízí podobný projekt. Česká urologická společnost ve spolupráci s Českou onkologickou společností také připravuje projekt, který se bude věnovat vyhledávání zhoubných nádorů u pacientů, kteří již nějaký druh zhoubného nádoru v minulosti prodělali. 

  Zdroj: www.linkos.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   

  Děkujeme za Vaše hodnocení.
  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, dejte nám, prosíme, pomocí tohoto formuláře vědět. Po opravě se Vám ozveme, uvedete-li svou e-mailovou adresu. Předem děkujeme za zpětnou vazbu.

  * Ochrana proti robotům
   

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ

  Jít nahoru