• Ovládací panel Ovládací panel
 • CZ   EN
 •  

  Běžte zdraví naproti - urogenitální zhoubné nádory

   

  Prevence zhoubných nádorů urogenitálního systému spočívá především ve zdravém životním stylu a  rovněž v účasti na pravidelných preventivních prohlídkách u praktického lékaře, jejichž součástí by mělo být i vyšetření varlat spolu s poučením o nutnosti a způsobu samovyšetřování a to již od chlapeckého věku. Zvláště důležité je nezanedbávat preventivní prohlídky po 50. roku věku, kdy by muži měli absolvovat vyšetření prostaty k včasnému odhalení zhoubného nádoru prostaty. U mužů, kteří  mají toto onemocnění v rodině, je třeba sledovat prostatu již od 40 let věku.

  Chlapci a také mladí muži mezi 13. a 18. rokem pak mohou podstoupit očkování proti lidskému papillomaviru (HPV), který způsobuje u žen rakovinu děložního čípku a u mužů zhoubné nádory penisu, análního otvoru a krku. Očkování je od roku 2018 hrazeno i u chlapců mezi 13. a 14. rokem věku. Chlapcům do 18. let pak poskytují některé zdravotní pojišťovny příspěvek na očkování.

  V jakémkoliv věku je důležité nezanedbávat vážné příznaky, jako jsou přítomnost krve v moči a vždy absolvovat odborné vyšetření.

  Oficiální, státem organizovaný screening, na časný záchyt urologických zhoubných nádorů, tak jako je tomu u screeningu rakoviny tlustého střeva a konečníku, děložního čípku a prsu, v uroonkologii není. Je však organizováno několik dílčích preventivních programů. Například Česká urologická společnost a VZP spolupracují na preventivním programu Časný záchyt karcinomu prostaty pro klienty VZP, který spočívá v testování PSA.  Ptejte se své zdravotní pojišťovně, zda nenabízí podobný projekt. Česká urologická společnost ve spolupráci s Českou onkologickou společností také připravuje projekt, který se bude věnovat vyhledávání zhoubných nádorů u pacientů, kteří již nějaký druh zhoubného nádoru v minulosti prodělali. 

  Zdroj: www.linkos.cz, upravila Mgr. Markéta Jetelová

   
  Jméno Mgr. Markéta Jetelová
  E-mail marketa.jetelova@mou.cz
  Telefon 543134301
  *
  *
  *
   
   

  Pokud jste na našem novém webu našli chybu, nebo Vám něco chybí, tak nám prosím pomocí tohoto formuláře dejte vědět. Předem Vám děkujeme a po opravě Vám dáme vědět.

  *
  *
  *
  *
  * Ochrana proti robotům

  Odkazy pro zaměstnance MOÚ